Az utóbbi napokban többen fáradtan néztek az égre, mondván: "Nóóóórmális?". A lószámlálásról van szó: először a kórházakról, később az iskolákról röppent fel a hír: az átalakulási, illetve a vakációs időszakban fontos feladatot kaptak: meg kell számlálni a lovaikat és jelenteniük a számot, illetve minden, lóval kapcsolatos vagyonelemüket. "Ennyire hülyék?" - kérdezgetik mindenfelé, ahol a dolog szóba kerül. Pedig a tippem szerint nem nettó hülyeség, hanem az államapparátus rossz működtetése vezetett ide. Ami persze szintén baj, de ezen a szinten nem kormány-specifikus.
Megpróbáltam megfejteni a történetet - hangsúlyozom, hogy saját verzió, könnyen lehet, hogy sztori vége a valósággal köszönő viszonyban sincs. Szóval a Kormány február végén elfogadta a Kincsem névre keresztelt Nemzeti Lovas Programot - meg lettem volna lepve, ha nem kap egy patinás, régi nevet, mutatva, hogy régen minden jobb volt, de ez csak egy felesleges szurkapiszka a részemről. A program kivonata itt megtekinthető, mondjuk az én ízlésemnek kicsit erőltetett néhány pontban, de lehet ez jó dolog, a gyerekeimnek pedig tutira bejön. A 3.8. pont itt a lényeg, a címe: Egységes, hatékony állami vagyongazdálkodás.
Az ágazat vagyonelemeivel való felelős gazdálkodásnak elengedhetetlen feltétele az elfogadott stratégiához való hozzárendelés. Ennek első lépése, az állami ágazati vagyonleltár összeállítása.
Figyelembe véve, hogy az egyes elemek esetén a ráfordítás, valamint az ebből származó növekedés/haszon megjelenésének helyszíne nem feltétlenül esik egybe, célszerű ezt egységes irányítási, számonkérési rendszerben érvényesíteni. Szükséges, hogy az eszközöket és a forrásokat egy felelősségi rendszerbe helyezzük el. Ily módon az erőforrások hasznosulása nyomonkövethetővé és számonkérhetővé válik. A vagyonleltár elkészítését követően az egységes és hatákony vagyongazdálkodás érdekében egy állami tulajdonú gazdálkodó szervezet felállítása szükséges.
(Kiemelések az eredetiben)
Ezek után, március 12-én a kormány határozatban rögzíti a végrehajtáshoz szükséges lépéseket (valaki mondja már el, hogy ezt miért nem lehet állampolgári jogon elérni a Magyar Közlöny internetes változatából?). Érdemes elolvasni, ez ugyanis egy végrehajtási utasítás, amely azonban lényegében semmi fogódzót nem ad az érintett minisztereknek (sok miniszter érintett!), hanem gyakorlatilag szóról szóra megismétli az eredeti rendeletnek nem is a szövegét, hanem a fejezetcímeit. A vagyongazdálkodási részhez kapcsolódóan:
9. A Kormány felhívja az érintett minisztereket az egységes vagyongazdálkodás érdekében, egy állami lovaságazati vagyonkataszter elkészítésére.
Felelõs: vidékfejlesztési miniszter
nemzeti fejlesztési miniszter
nemzetgazdasági miniszter
honvédelmi miniszter
közigazgatási és igazságügyi miniszter
nemzeti erõforrás miniszter
Ne felejtsük el: ennél sokkal több minisztérium nincs is.
Innen nehezen követhető, hogy mi történt minisztériumi szinten. A balhé az időközben Emberi Erőforrás Minisztériumra átkeresztelt Nemzeti Erőforrás Minisztériumnál pattant ki, hozzájuk tartoznak a kórházak és az iskolák. A Népszabadság közli a minisztériumból kiküldött levél eredetijét is. Ebben gyakorlatilag megismétlik az eredeti kormányhatározat fenti bekezdéseit, és kérik az EMMI irányítása alá tartozó valamennyi költségvetési szerv gazdasági vezetőjétől az adatszolgáltatást. A többi minisztériumnak vagy nincs ennyi irányított szervezete, vagy szelektáltak kiküldés előtt, hogy kitől mit is kérnek. Esetleg ha a HM kérdezte a debreceni dandártól, hogy hány lova van, ők nem adták ki a levelet. Tippem szerint a dolog végül egy egyszerű előadóra esett az EMMI-ben, aki megszülte ezt a levelet, és a munkaidő vége felé meg aláírta a főosztályvezető-helyettes, akinek nem tűnt fel, hogy mi is ez, hiszen a levél rutinszerű lehet, tartalma pedig nagyjából egy kormányhatározatot tükröz.
Én a történetben két hibát látok, de egyik sem a "hülyeség" kategóriába esik, de a végeredmény meg mégis:
- a végrehajtási utasítás nem adott részletesebb útmutatót az apparátusnak, hogy mit is kellene csinálni;
- az EMMI mechanikusan kiadta az ukázt, *.* jelleggel az összes irányítása, ill. fenntartói irányítása alá tartozó intézménynek, anélkül, hogy végiggondolta volna: életszerű-e lószámlálást kérni egészségügyi vagy oktatási intéményektől, amelyekre vonatkozóan a kormányhatározat sem adott útmutatást.
A tanulság, hogy mondd meg a beosztottjaidnak, hogy pontosan mit szeretnél, különben csak nagyjából fogják azt csinálni, amit gondolsz. Számítástechnikai bölcsességgel: "a számítógép nem a kívánságaid, hanem az utasításaid szerint működik". Ezt az emberi kapcsolatok jellege, a "postásjáték" (súgd az üzenetet a szomszéd fülébe ismétlés nélkül, és nézzük meg, hogy az elindított üzenet hogy ér a sor végére), az elvárások feltételezése csak bonyolítani fogja.
Tetszett a cikk? Csatlakozz a KARD Facebook-csoportjához: