A választási regisztrációs vita egy furcsa folyománya: vasárnap este Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője felvetette, minek Magyarországnak kötelező lakcímnyilvántartás, csinálhatnák ezt az önkormányzatok is. Első ránézésre talán meglepő, a párt eddigi, ultracentralizáló elképzeléseivel homlokegyenest ellenkező a javaslat. Persze mindjárt érthetőbbé válik úgy, ha a központi lakcímnyilvántartás léte a választási (elő)regisztráció elleni legnyilvánvalóbb technikai érv. Nosza, verjük szét (rakjuk az önkormányzatokhoz, aztán majd lesz valami), de regisztráció, az lesz! "Gombhoz az országot" - írja az "Így írnánk mi" blog a HVG-n.
Olyant már láttunk, hogy a Fidesz, ha egy vitában ellenérvekkel találkozik, törvénymódosítással akarja azt kilőni (szerencsére a bírói nyugdíjkorhatár csökkentését végül nem kísérte az egyetemi tanárok kötelező 62 éves nyugdíjazása, amire csak a felsőoktatás ment volna rá azonnal). Ez viszont most egyrészt veszélyes, másrészt tényleg filozófiailag megy teljesen szembe a Fidesz eddigi államfelfogásával.
Ez utóbbinak akár örülhetnénk is, ha nem lenne Napnál világosabb, hogy csak egy eleve vesztett vita érvei ellen próbálnának meg így harcolni. Magunk is kritizáltuk korábban a párt végletekig központosító, az önkormányzatokat ügyintéző elöljárósággá tevő elképzeléseit. Most is megkérdezhetjük: ha megbízunk abban, hogy egy önkormányzat képes közhiteles lakcímnyilvántartást vezetni, miért ne lenne képes egy általános iskola fenntartására, működtetésére? Vagy az érvek elleni harcban esetleg - mint ez esetleg felsejlik a híradásokban - akár a lakcímnyilvántartás kötelező jellege is áldozatul eshet? Ezt nehezen tudnánk elképzelni, bár mostanában minden lehet.
A javaslat viszont elég veszélyes - főleg azért, mert a NER alapszabályai szerint akár egy hét alatt gránitba, oppardon Alaptörvénybe is faraghatják, és mire kiderül, hogy esetleg a rendőr nem tud kihez fordulni adatért egy igazoltatásnál, vagy nem lesz olyan állami címlista, ami alapján kiküldenék a miniszterelnök marketing-leveleit, addigra késő. Én nem vetem el alapból az elképzelést csak azért, mert Rogán mondta - csak legyen érdemi érv mellette, azon kívül, hogy "szocialista csökevény". De az ég szerelmére, ugye legalább nem egyéni módosítóként, gyorsított eljárásban adják be, hogy eszükbe se juthasson, milyen súlyos mellékhatásai lehetnek a tüneti kezelésnek?
Mert ez tüneti kezelés: egy érvet próbál meg kilőni a regisztráció ellenzői kezéből, és érvet kreálni a vérszegény támogatói véleményeknek. Egy technikai érvet kilő, de az ellenző négyötöd csak felesleges mizériák nélkül, minél kisebb macerával szeretne szavazni. És ha lehet, nem szétverni az országát, annak adatbázisait a vita hevében.
Egyetértesz? Csatlakozz hozzánk a Facebook-on: