Áprilisban megválasztott köztársasági elnökünknek, bár egyértelműen pártháttérrel érkezett magas tisztségébe, kialakult valamiféle pozitív hírneve. Lehet, hogy csak ezügyben tüntetően inaktív elődjéhez képest jelentett kellemes meglepetést, hogy néhány jogszabályt visszaküldött a parlamentnek, eljárási okokra hivatkozva. Igaza is volt, a végszavazás előtti utolsó pillanatos módosítók valóban nem elegánsak, konzervatív törvényhozók számára nyilván nem kellemesek és bizony a kapkodás az ellentmondó jogszabályok melegágya. Az elnök azonban nemcsak ennyit tett. Beszédeiben, megszólalásaiban, gesztusaiban eddig igyekezett kifejezni a nemzet egységét, már beiktatási beszédében is olyan hangnemet talált meg, amelyet nagyon rég nem hallottunk fideszes politikustól.
Épp ezért vagyok nagyon kíváncsi most. A választási előregisztráció törvénybe foglalásának módja meglehetősen hasonló a korábban kifogásolt jogszabályokéhoz. Ezen azonban túlmegy a dolog jelentősége: itt valójában a választójog sérül, elénk, választók elé tesznek feleslegesen egy adminisztrációs akadályt, és mivel érdemi indok nélkül teszik, nem érv erre az sem, hogy de hát nem is olyan teljesíthetetlen az. A nemzet túlnyomó többsége szeptemberben elutasító volt az új szabályozással szemben, azóta nem láttam újabb felmérést. Ilyen ügyben az elnök nem maradhat néma. Néma aláíró pláne nem.
A parlamenti fideszes kétharmad elfogadta, a hatályba lépéshez pedig az elnök aláírása kell. És most fog eldőlni, mennyire gondolja komolyan a köztársaság elnöke a nemzet egységének képviseletét. Ha aláírja: vége a még épp épülő "összes magyar embere" nimbuszának. De ha nem... (ezt egyelőre nem tudom elképzelni, de ne legyen igazam).
(Mindazoknak, akik szerint a nemzet ezt akarta, hiszen kétharmadot adott a Fidesznek, és azzal azt ír az alkotmányba amit akar, üzenem: erről szó sem volt a Fidesz 2010-es programjában, választási ígéreteiben, a felhatalmazást tehát nem erre kapták. Persze, át lehet szabni a választási törvényt is - de ha azt akarjuk, hogy ez tényleg a nemzet akaratát fejezze ki, egy népszavazást megérne a dolog. Addig maradnak a közvélemény-kutatások.)
Tetszett a cikk? Csatlakozz hozzánk a Facebook-on:
Az utolsó 100 komment: