A kormány ugyan már nagyon régóta nem ad okot arra, hogy akár minimális piacpártisággal is vádoljuk, de azon az ülésnapon, amikor Illés Zoltán zavarodottan, emelt hangon áll ki a kőkemény etatizmus mellett, az ember mégis felkapja a fejét.
Szilágyi László független képviselő a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási tevékenység minősítéséről szóló törvényjavaslat keddi általános vitája kapcsán próbálta az államtitkár figyelmét felhívni arra, hogy amennyiben a központi szervek határozzák meg a szolgáltatót és a díjat, akkor eltűnik az önkormányzat, valamint a helyiek akaratának mozgástere. Gyönyörű pillanat volt, amikor a PM-es Szilágyi sajnálkozott az állami szelekción, de lesz még ennél is jobb. Ekkor következett Illés Zoltán válasza, ami mögött a bankadótól kezdve egészen a rezsicsökkentésig minden eddigi sajátos kormányelképzelés elbújhat. Csak "Magyarországon szitokszó az állam" - jegyzi meg, mégpedig, mert „csinálták azt a vadkapitalizmust, azt a privatizációt.” Kik? Maga Illés válaszolja meg a kérdésemet, bár nem egy névvel, hanem időszakkal: a ’90- es évek eleje. Így van államtitkár úr, tehát az a szomorú hírem van, hogy amikor hazánkba beköszöntött a szabadság, és annak egyik üdvös velejárója, a privatizáció, akkor nem a Libás, vagy a liberálbolsevisták garázdálkodtak itt, hanem Antall József és kormánya – az első és utolsó piacpárti- konzervatív magyar kormány – igyekezte a lehetőségekhez mérten nyugat felé irányítani az országot.
(MTI fotó, Beliczay László)
Illésnek persze itt még esze ágában sem volt befejezni a napi MSZMP-szeánszot, és pár „igen, ezt az állam fogja megmondani, nem az önkormányzat, igen” után minden tagadás és lepel nélkül azt mondja: „nem kellett volna 1990-től privatizálni, de mi visszaállítjuk azt a rendet, amelyben hatékonyság van, amelyben költségtakarékosság van (…) és amelyben az állam az állampolgárok érdekében...” Nem vagyok ugyan egy Habony Árpád, de annyi kommunikációs érzékem azért van, hogy rendkívül szerencsétlen a ’90- es évek elejét ördögnek lefesteni, és mindehhez a visszállítás igét használni, valamint azt a hatalmas, segítőkész és jóságos államot lefesteni. Nem cseng jól, sajnálom. Jön a folytatás: „nem a magáncég fogja az állampolgárokat képviselni, mind önző, mind környezetpusztító MIND, az állam fogja megvédeni a polgárait.” És miért? Illés Zoltán válaszol: „mert az állam népszerű akar lenni, ilyen egyszerű.” Miazhogy, nagyonis! Aztán azt is megtudjuk, hogy „nincs helye a közszolgáltatásban, nincs helye a piaci versenynek, a versenynek, vagy a piacnak.” Ezek után még zeng pár ódát Orbán Viktorról, aztán elmondja, hogy ez nem is a miniszterelnök úr dicsőítése, hanem a kisembereké. A szakmai szervezetek pedig az előző garnitúra emberei, akik ellenérdekeltek abban, hogy teljesítsen a hazánk.
Akinek még nem elég vicces, vagy abszurd, elmesélném, hogy egy másik, a földtörvénnyel kapcsolatos vita kapcsán, Varga Géza (Jobbik) és Gőgös Zoltán (MSZP) állt ki a leginkább az állami einstand ellen, valamint a magántulajdon védelme mellett.
Én a lassan kapcsolók közé tartozom, sokáig bíztam benne, hogy a második Orbán- kormány még visszatérhet egy konzekvens konzervatív irányba, de most azt kell mondjam, hogy a magyar ideológiai válságnak, az ideológiai fogalmak elképesztően fals használatának beláthatatlan nagy egén, az egyik legfénylőbb csillag lesz az a „konzervatív” kabinet, amelynek államtitkára a fentebb leírtakat taps mellett elmondhatta.
Egyetértesz? Csatlakozz hozzánk a Facebook-on és oszd is meg a cikket!