Hogyan működik a Deutsche Telekom? Hogyan fog működni az RTL? Napjaink és a közeli jövő magyar politikai történéseinek egyik meghatározó kérdése ez. Az elemzés és eseménysor az Origónál történtekről itt van (van, aki még nem olvasta?). Ez a sztori világos. A DT egyértelműen a profit mellett kötelezte el magát, hogy a háromszázmilliárdos partnerség ígérete vagy a mobilfrekvencia-elvétel fenyegetése miatt, az már mindegy is. Vagy a mézesmadzag, vagy a korbács, valamelyik bejön.
A történetet olvasva nyilvánvalóvá válik, hogy a multicégek magasról tesznek ránk. Lehet nagyon harcias az RTL Klub is, ha végső soron a részvényesei ezt nem díjazzák, nem fog kitartani. Ezt Lázár emberei is pontosan tudják.
A végkimenetel pénzkérdés. Részemről eléggé elszomorít az, hogy a kormányom arra használja a választói felhatalmazást, hogy a közpénzekkel multicégeket vesztegessen vagy fenyegessen, reklámversenyt befolyásoljon azért, hogy azok olyan intézkedéseket hozzanak, amelyek az ő jövőbeli választási esélyeit növelik, de ez a helyzet. A DT pedig szépen vette a lapot, és felveszi az államilag garantált profitot és cserébe végrehajt. Olyan dolgot, amit odahaza több okból sem tehetne meg: az ottani kormánynak ilyesmi nem igazán jut eszébe (tanultak a harmincas évekből), és valószínűleg a polgáraik se hagynák. Olyan bojkottot kapnának a nyakukba, hogy a tisztán pénzügyi racionalitás hagyatná abba velük. Ide persze exportálhatják ezt: banánköztársaságnak mi is jók vagyunk. A szomorú az, hogy magunkat tesszük azzá, a kormányunk által.
Sajnos, ha ezt meg akarjuk akasztani, nekünk kell odavinni az ügyet hozzájuk. Tegnapi posztunk abszurdnak tűnhetett, pedig a németek ezen a ponton foghatók, minél egyértelműbben kiderülnek a sztori részletei, annál inkább. Jó, hogy a 444 cikke megjelent angolul is, a német is jól jön majd (tudtommal kollektív munkában már készül, update: itt is van). A DT részvényesei jó kis dilemmába kerülnek, ám köztük ott van bő 14% közvetlen és további kb 17% közvetett részesedéssel a német állam is, amelyen az ottani polgárok keményen számon szokták kérni a demokrácia iránt elkötelezettséget. És ahogy tegnapi posztunkban írtuk, kétfelől is szorulhatnak: a tulajdonrész mellett a CDU/CSU és a Fidesz is az Európai Néppárt tagja, tehát különösen nem mindegy, hogy a hazai "jobboldalhoz" képest feltehetően érzékenyebb ottani konzervatív tábor hogyan reagál arra, hogy mit tesz az ő kormánya az ő nevében.
Ismétlem: a végkimenetel pénzkérdés. Az is sejthető, hogy az Európai Bizottság elnökének megválasztására hangolt ottani politikában ez önmagában még mínuszos hírre sem esélyes. De azért van olyan technika, amivel megugorható az ingerküszöb, és ha ügy van, az már a piacot is befolyásolja. Ha ez megtörténik, akkor a Lázár-terv kútba is eshet. Ha nem, akkor így jó és szép minden, ahogy van.
Ja, és gyertek hétfőn, segítsünk hírré tenni az ügyet. Valaki meg csak beviszi a Bundestagba is.